Φοιτήτρια έγραψε ιστορία στη Σχολή Θετικών Επιστημών του ΑΠΘ – Αποφοίτησε με Άριστα, 10
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEge_-OrOr_XOB63kZ6UAaxK_9PB7ypmXWtZOOo5eKvx36gq2PdIOQPaJmerO3zPG2P5UuYCxfwF3FDhfjIyUr0NlfFLmqrRLhjGhAV_EgJ0r40p7VrR90dulTndAd7qhb2sXSdZF1X90HBQb6Tk3JUw2vlcmG6bG05zYzOyg1J21wIWhya-K3RKe_2U/s16000/%CF%83%CE%B8%CE%B5-768x512.webp)
H Σχολή Θετικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης αποτελείται από τα τμήματα Μαθηματικών, Φυσικής, Χημείας, Βιολογίας, Γεωλογίας, και Πληροφορικής. Ιδρύθηκε το 1925, ενώ το τμήμα Μαθηματικών προστέθηκε την ακαδημαϊκή χρονιά 1928 – 1929, μαζί με το τμήμα Χημείας. Έκτοτε κανένας φοιτητής δεν είχε καταφέρει να αποφοιτήσει σημειώνοντας βαθμολογία Άριστα, 10.
Μέχρι που τη χρονιά που μας πέρασε η Ε. Χατζηδημητρίου πέτυχε το πρώτο απόλυτο 10 του τμήματος Μαθηματικών της σχολής. Η Ελένη Χατζηδημητρίου, επίσης, είναι η πρώτη γυναίκα που σημείωσε αυτήν τη βαθμολογία στη Σχολή Θετικών Επιστημών σε όλα τα τμήματα.
Όπως αναφέρεται σε ανάρτηση στο Facebook από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης:
«Στις 22-07-2022, στην τελετή ορκωμοσίας του Τμήματος Μαθηματικών, η απόφοιτος κ. Ε. Χατζηδημητρίου έλαβε βαθμό πτυχίου δέκα (10), το πρώτο 10 της Σχολής σε όλα τα χρόνια λειτουργία της. Στη φωτογραφία η απόφοιτος, με τον πρύτανη του Α.Π.Θ., την Κοσμητόρισσα της ΣΘΕ και τον Πρόεδρο του Τμήματος Μαθηματικών.».
-------------------------
To Almopia24.gr θεωρεί δικαίωμα του κάθε αναγνώστη να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του. Ωστόσο, τονίζουμε ρητά ότι αυτό δε σημαίνει ότι υιοθετούμε τις απόψεις αυτές, καθώς αυτές εκφράζουν τον εκάστοτε χρήστη, σχολιαστή ή αρθρογράφο.